Forum ManU & Barca Strona Główna ManU & Barca
Forum czołowych klubow europy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Trykoty ManU od roku 1892

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ManU & Barca Strona Główna -> Info i zespole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzendal
Pan i Władca
Pan i Władca



Dołączył: 23 Cze 2006
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ptków Tryb.

PostWysłany: Śro 14:30, 28 Cze 2006    Temat postu: Trykoty ManU od roku 1892

1892 - Strój Newton Heath
Jest to pierwsza koszulka, a w zasadzie sweter Manchester'u United, który jeszcze wtedy istniał pod nazwą Newton Heath. Bluza ten noszona była na początku lat 1890. Miała ona żółto-zielone pasy, do tego czarne buty, a pod spodem noszono zazwyczaj biało czerwoną koszulkę. W 1993 roku sporządzono repliki tych strojów, aby upamiętnić skromne początki, wielkiego klubu.

1902 - Strój Manchester'u United
Jest to pierwsza koszulka, którą nosili piłkarze po przejściu drużyny na profesjonalny klub. Zakładana była mniej więcej do lat 20. Jak widać na zdjęciu, była zapinana na guziki. Strój ten 'ozdabiał' wielkich zawodników United, jakimi byli między innymi: Billy Meredith, Sandy Turnbull i Charlie Roberts.

1903 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Ta biało-niebieska koszulka, była zakładana dość sporadycznie i okazjonalnie. Noszona w latach 1903-1916. Firma Umrbo wzorowała się właśnie na tej koszulce, aby w 1995 stworzyć trzecią koszulkę dla Czerwonych Diabłów. W 1903 roku, podczas meczu FA Cup z Evertonem w połowie meczu piłkarze byli zmuszeni zmienić swoje czerwone stroje na te biało-niebieskie z powodu złych warunków atmosferycznych. Niestety, tamten mecz przegrali 3:1.

1909 - Strój na finał FA Cup
Koszulka ta została specjalnie wykonana na finał Pucharu Anglii. Był to strój z długimi rękawami, czerwonym wzorem w kształcie litery "V" oraz czerwoną różą hrabstwa Lancashire. Dla United było to pierwsze rozstrzygające spotkanie w tak ważnych rozgrywkach. Przeciwnikiem Diabłów był zespół Bristol City, który został pokonany 1:0. Wtedy MU po raz pierwszy w swojej historii sięgnęło po FA Cup.

1920 - Strój Manchester'u United
W latach dwudziestych powrócono do wzorców z roku 1909. Biała koszulka, z czerwonym pasem w kształcie litery "V", długie rękawy oraz sznurowany kołnierzyk.

[imghttp://devilpage.pl/img/koszulki/edwardian.jpg[/img]Strój z czasów Edwardiańskich
Biało-czerwony, pasiasty strój. Bardzo przypomina dzisiejszy trykot zespołu Sunderland. Wielu kibiców na pewno by pomyślało, że to właśnie koszulka ich koszulka, a nie Czerwonych Diabłów. Pochodzi ona w czasach Edwarda VII.

1928 - Strój Manchester'u United
Rok 1928 był rokiem, w którym Czerwone Diabły na stałe zmienili swoje barwy klubowe. Były to czerwone koszulki i białe spodenki. Trykot ten miał charakterystyczny czerwony kołnierzyk, który nadawał całemu ubiorowi nowoczesny wygląd.

1940 - Strój Manchester'u United
Posiadał on biały kołnierz, oraz zapięcia na guziki. Takie swetry nosili piłkarze w latach 1940-1950, między innymi Johny Carey czy też znani wszystkim zawodnicy znani pod nazwą "The Busby Babes".

1948 - Strój na finał FA Cup
Ta niebieska koszulka, została wykonana specjalnie na Finał Pucharu Anglii w 1948 roku. Posiadała ona charakterystyczną naszywkę na lewej piersi. Drużyna Czerwonych diabłów w drodze do ostatecznego starcia z Blackpool strzelili 18 bramek. Jednak najciekawszy był sam finał, który United wygrało 4:2, a gole strzelili: 2 Rowley i po jednym Pearson i Anderson.

1955 - Strój Manchester'u United
Ta czerwona koszulka, z białym kołnierzem była noszona dosyć rzadko przez zawodników. Zakładano ja na niektóre spotkania w sezonie 1955-56. Jednak w następnym sezonie zagościła ona już na stałe w Man Utd, które było prowadzone przez Sir Matt'a Busby'iego. Do tego piłkarze zakładali białe spodenki oraz czarne getry, co widać na zdjęciu.

1956 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Ten trykot miał przeciwne ubarwienie, w stosunku do koszulki z 1955 roku. Czerwony kołnierzyk i biały strój. Zakładano ją jednak tylko na ważniejsze wyjazdowe mecze, takie jak z Liverpoolem czy Arsenalem.

1957 - Strój na finał FA Cup
Po wygraniu w oku 1957 Mistrzostwa Ligi, "The Busby Babes" byli faworytami do zdobycia FA Cup, i tym samym sięgnięcia 'Podwójnej Korony' po raz pierwszy w historii. Jednak to się nie udało, ponieważ po starciu w polu bramkowym, bramkarz - Ray Woods musiał opuścić boisko. MU grało w 10, z Jackie'm Blanchflower'em na bramce. Aston Villa pokonała Czerwone Diabły 2:1.

1958 - Strój na finał FA Cup
Finał ten został rozegrany tylko 3 miesiące po katastrofie w Monachium. Manchester miał poważnie osłabiony skład, zginęło wtedy wielu wybitnych zawodników. Między innymi dlatego i ten finał, Diabły przegrały. Tamtej nocy zwycięstwem radowali się piłkarze Bolton'u Wanderer's. Mecz zakończył się wynikiem 2:0.

1959 - Strój Manchester'u United
W sezonie 1959-60 drużyna kontynuowała noszenie tradycyjnego, czerwonego stroju z białym kołnierzykiem. Jedyną zmianą były białe getry, które zastąpiły stare, czarne.

1961 - Strój Manchester'u United
W końcu zrezygnowano z kołnierzyka w kształcie litery "V". Teraz strój Diabłów stał się bardzo prosty, czerwona koszulka z białym, okrągłym kołnierzem oraz z białymi mankietami. Do tego proste, białe spodenki oraz białe getry. Strój ten noszony był w sezonie 1961/1962.

1961 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Jak to bywało w tamtych latach, strój wyjazdowy miał przeciwne barwy do trykotu domowego. A więc biała koszulka, czerwony kołnierzyk oraz mankiety i białe spodenki i skarpety. Noszone je w meczach z takimi rywalami jak Liverpool, Arsenal czy Nottingham Forest.

1963 - Strój na finał FA Cup
Gracze MU grali w takiej koszulce w finałach ważniejszych pucharów do lat 1970. Takim był między innymi finał FA Cup w 1963 roku rozegrany przeciwko Leicester'owi City. Walkę tą wygrały Diabły, mecz zakończył się wynikiem 3:1. Gole dla Manchester'u zdobyli: 2 David Herd i 1 Denis Law.

1964 - Strój Manchester'u United
Strój ten nie różni się za bardzo od tego z 1961 roku. Jedyna różnica to zakładane okazjonalnie czerwone skarpety. Taka zmiana została przyjęta na stałe w następnym sezonie - 1965/1966. Sławnymi "Diabłami", którzy nosili właśnie taki trykot byli m.in. George Best, Denis Law, Bobby Charlton, Nobby Stiles, Brian Kidd czy Paddy Crerand.

1968 - Strój na finał Pucharu Europy
Strój specjalnie wykonany właśnie na finał dzisiejszego odpowiednika Champions League. Nosili go zawodnicy Matt'a Busby'iego - The Busby Babes. Niebieski kolor wydaje się tajemniczy, bowiem nikt nie zna przyczyny takiej zmiany. Do tego dochodziły niebieskie spodenki oraz getry. Jednak to nie ma takiego znaczenia, ważniejsze jest to, że MU wygrało wtedy Puchar Europy stając się tym samy pierwszym angielskim klubem, który tego dokonał. Po dogrywce, Diabły pokonały zespół Benfici 4:1.

1969 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
W tym roku, piłkarze Manchester'u United występowali w całkowicie białych strojach. Zakładano je na spotkania wyjazdowe. Między innymi drużyna Sir Matt'a Busby'iego miała szansę grania w tym trykocie.

1971 - Strój Manchester'u United
Dziesięć lat po zmianie wyglądu stroju, znów wrócono do pierwotnych kolorów Czerwonych Diabłów, czyli do czerwonego, białego oraz czarnego. Koszulka z sezonu 1971/1972 miała modny, duży, biały kołnierzyk. Taki jak noszono właśnie przez lata 70' - te.

1971 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Podczas wyjazdowych spotkań zakładano takie całkowicie białe stroje, jak widać na zdjęciu. Również w tym trykocie charakterystycznym elementem był futurystyczny, oklapły kołnierz. Zazwyczaj do tego noszono białe spodenki i getry. Jednak kolory te czasami ulegały zmianie, w zależności od przeciwnika (od czerwonego, poprzez biały do czarnego ).

1971 - Trzeci strój Manchester'u United
Strój ten był zakładany bardzo rzadko, w sezonach od 1971 do 1973. Wyglądem przypominał strój Southampton'u, Stoke City czy Sheffield United. Dominował żółty kolor, żółta była koszulka i skarpety. Natomiast spodenki były niebieskie, tak samo jak kołnierzyk.

1972 - Strój Manchester'u United
W roku 1972 po raz pierwszy na koszulce pojawił się herb Manchester'u United. Strój ten był wyprodukowany przez firmę Umbro, był on również dostępny dla kibiców. Mogli go nabyć w sklepiku z pamiątkami na Old Trafford. Zawodnicy tacy jak Steve Coppell czy Lou Macari nosili taką samą koszulkę w sezonie 1974/1975 podczas krótkiego okresu czas w Second Division.

1975 - Strój Manchester'u United
Sezon 1975/1976 był trochę sporym sukcesem dla Czerwonych diabłów. Zespół pod dowództwem Tommy'iego Docherty'iego w końcu przedostał się do Division 1 w wielkim stylu. Między innymi dlatego wykonano nowe stroje. Również jak poprzednie, i te były wyprodukowane przez Umbro. Jedyne radykalne zmiany to cztery czerwone paski na białym mankiecie i obszerny, biały kołnierz. Również i ten strój był do kupienia w sklepiku klubowym.

1975 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Trykot z sezonu 1975/1976 miał stać się najpopularniejszym i najbardziej lubianym strojem w historii klubu. Charakterystyczne były trzy czarne paski wzdłuż całej koszulki, na których widniało logo Man United. W zależności od przeciwnika, zakładano do tej koszulki białe lub czarne szorty i skarpety.

1976 - Strój Manchester'u United
Lekkiej modyfikacji dokonano w roku 1976 w stroju domowym. Po pierwsze dodano logo Czerwonych Diabłów na klatce piersiowej, a po drugie paski na mankietach były cieńsze.

[imghttp://devilpage.pl/img/koszulki/1977.jpg[/img]1977 - Strój na mecz o Tarczę Dobroczynności
Specjalny strój wykonano na spotkanie pomiędzy Diabłami a Liverpoolem o Tarczę Dobroczynności. Po logiem ManU znajdował się napis "FA Charity Shield 1977". Mecz ten zakończył się remisem 0:0.

1978 - Strój Manchester'u United
Koszulka ta została wykonana na specjalną rocznicę, jaką było 100-lecie istnienia klubu. Aby uczcić to wydarzenie dokonano kilku zmian. Po pierwsze paski na ramionach zmieniono na cieńsze, herb klubu dostosowano tak, aby pomieścił tą pamiętną datę, a napis "Manchester United Football Club" został zamieniony na "Manchester United Centenary".

1979 - Strój Manchester'u United
Sezon 1979/1980 był bardzo interesujący pod tym względem. Piłkarze nosili kilka różnych strojów na zmianę, tak jakby klub nie mógł się zdecydować, w których zawodnicy mają występować. Raz noszony klasyczną koszulkę za roku 1970, raz "Stuletnią" z 1978 a najciekawsze jest to, że czasami, na ligowe mecze zakładano koszulkę przeznaczoną na finał FA Cup.

1980 - Strój Manchester'u United
Rok 1980 to nowa era dla strojów Manchester'u. Wszystkie stare trykoty zostały przeznaczone na sprzedaż za połowę ich normalnej ceny. A wszystko dlatego, ze Adidas stworzył nową koszulkę Man Utd. Koszulka miała 'workowaty' kołnierzyk i charakterystyczne dla Adidasa trzy białe paski na każdym ramieniu. Dodane zostało logo firmy na przedniej części stroju. Numery zawodników na koszulkach były zaś robione według pewnego wzoru czcionki. Były biało-czerwone i spełniały wymogi ówczesnego stylu lat 80-tych.

[img]http://devilpage.pl/img/koszulki/1980-2.jpg[/img1980 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Kolejna wspaniała koszulka wykonania Adidasa. Trzy paski były umieszczone wzdłuż tułowia zawodnika. Wzór ten również widniał na spodenkach Diabłów, stanowiło to dodatkowe wrażenie i lepszy efekt.

1980 - Trzeci strój Manchester'u United
Zespół pod przewodnictwem Dave'a Sexton'a zagrał w tych niebieskich strojach między innymi przeciwko Southampton'owi, Sunderland'owi czy Stoke City. Paski były umieszczone po bokach spodenek, do tego czarne lub niebieskie skarpety. Jednak na spodenkach nie były to charakterystyczne paski Adidasa, co było bardzo interesujący w tamtym czasie.

1981 - Trzeci strój Manchester'u United
Kolejna niebieska koszulka, z dużym kołnierzem i trzema paskami na ramionach. W sezonie 1981/1982 zawodnicy występowali sporadycznie w tych strojach. Tylko przeciwko nielicznym drużynom.

[img]http://devilpage.pl/img/koszulki/1982.jpg1982[/img] - Strój Manchester'u United
Kolejny przełom w życiu klubu. Trykoty Manchester'u United był od tej pory sponsorowane przez potężną japońską firmę - Sharp. Na koszulce widniał napis "SHARP Electronics", co widać na fotografii obok. Nowością były czarne zakończenia mankietów i kołnierzyka.

1982 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Strój ten różnił się tylko kolorami od stroju domowego. Czarne paski wzdłuż ramion, czerwone zakończenia rękawów oraz kołnierz w kształcie litry "V". Do tego dochodziły c czarne szorty oraz białe lub czarne getry. Podobnie jak w stroju domowym, napis SHARP Electronics został usunięty na mecze pucharowe.

1982 - Trzeci strój Manchester'u United
Jak zazwyczaj, trzeci trykot klubu był niebieski. Oczywiście był to odpowiednik stroju domowego i wyjazdowego. Noszono go wraz z niebieskimi lub białymi spodenkami i czarnymi skarpetami. Reszta pozostała ta sama, co można zaobserwować na fotce.

1983 - Strój Manchester'u United
W koszulce z sezonu 1983/1984 dokonano kilku zmian. Najbardziej widoczna było usunięcie napisu "Electronics". Pozostał sam napis SHARP. Podczas pucharowych spotkań nie usuwano już nazwy sponsora z koszulki. W takim stroju Manchester wystąpił między innymi przeciwko Juve i Barcy.

1983 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
W wyjazdowym trykocie również dokonano kilki kosmetycznych zmian. Również usunięto napis "Electronics", a napis SHARP zmieniał się z czerwonego na czarny na ważniejsze mecze. Reszta pozostaje ta sama.

1983 - Trzeci strój Manchester'u United
Ten strój pozostał praktycznie 'nietknięty'. Był prawie identyczny jak ten z 1982 roku, jedyna różnica to usunięty napis "Electronics".

1984 - Strój Manchester'u United
Kolejny sezon, kolejny strój. Adidas znów stworzył klasyczną, czerwoną koszulkę Diabłów. Można zaobserwować w niej kilka zmian, między innymi logo Man Utd powędrowało na środek koszulki, logo producenta umieszczona na rękawach, od ramion w dół zbiegały dwa charakterystyczne białe pasy, a kołnierze i mankiety było czerwono-biało-czarne.

1984 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Trykot wyjazdowy był zrobiony na wzór stroju domowego. Pozmieniano tylko kolorystykę. Piłkarze ManU grali w tych strojach w pamiętnym półfinałowym meczu z Liverpoolem w FA Cup.

1984 - Trzeci strój Manchester'u United
Ta koszulka z sezonu 1984/1985 była bardzo popularna wśród fanów Czerwonych Diabłów. Była prawie cała niebieska. Na spodenkach zachowały się charakterystyczne trzy paski Adidas'a.

1986 - Strój Manchester'u United
Sezon 1986/1987 zwiastował przybycie Sir Alexa Fergusona na Old Trafford, ale nie tylko. Wyprodukowano również całkiem nowy trykot Diabłów. Adidas powrócił do wzorców z przeszłości i umieścił paski wzdłuż ramion. Spodenki natomiast były białe, miały czerwone paski i loga MU i Adidas'a na nogawkach. Lecz najważniejszą zmianą była zmiana materiału, z którego produkowano koszulki. Był on śliski, a w promieniach reflektorów mienił się i odbijał światło.

[img]1986 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Jak zwykle, strój wyjazdowy różnił się od swojego domowego odpowiednika jedynie ubarwieniem. Biała koszulka z czerwonym napisem SHARP, czarne szorty i białe getry. Strój ten również był zrobiony ze znanego już lśniącego materiału.

1986 - Trzeci strój Manchester'u United
Ten niebieski trykot został użyty tylko raz. Było to w meczu przeciwko Southamptonowi. Jak zawsze zostały odwrócone tylko kolory, materiał pozostał również ten sam. Na zdjęciu obok dobrze widać, jak pod wpływem promieni słonecznych pojawiały się poprzeczne pasy na strojach zawodników.

1988 - Strój Manchester'u United
W sezonie 1988/1989 Adidas dokonał kilku kosmetycznych zmian w strojach Diabłów. Między innymi pojawił się nowy wzór kołnierzyka. Lśniące przekątne pasy na koszulkach zostały zamienione na cieńsze i leżące prosto.

1988 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Na koszulce wyjazdowej, podobnie jak na innych z tego sezonu można było zauważyć 'obwiązane ramiona' cienką tasiemką w miejscu łączenie rękawów z główną częścią stroju. Reszta pozostała ta sama.

1988 - Trzeci strój Manchester'u United
Jak we wcześniejszych latach, strój wyjazdowy był cały niebieski. Posiadał jedynie delikatne, białe elementy, jak napis SHARP, trzy paski Adidas'a itp. Grano w niej w sezonie 1988/1989.

1990 - Strój Manchester'u United
Firma Adidas praktycznie nic nie zmieniła w koszulkach Manchesteru United na sezon 1990/1991 i łudząco przypominały one te z poprzedniego roku. Jedyna zmiana jaka nastąpiła to inny kolor pasków. Z białych zostały zamienione na czarne, a kołnierzyk dorobił się ładnego wzorku. Delikatny wzorek na koszulce spodobał się kibicom, którzy równie chętnie kupowali nowe trykoty United. Na spodenkach drużyny Czerwonych Diabłów były wyszyte litery M.U.F.C. Kolor tych liter nie mógł być inny jak tylko czerwony.

1990 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Luźne koszulki Manchesteru United zawojowały rynek, nie tylko angielski, ale i europejski. Adidas zdecydował się stworzyć koszulkę, która byłaby odpowiednia zarówno dla piłkarzy, jak i dla kibiców, którzy lubią przesiadywać w pubach. Stworzenie ubioru koloru niebieskiego kojarzyło się fanom United z Manchesterem City i, dlatego trykot ten stał się najmniej popularnym wśród kibiców. Fani i przy tak nieprzychylnej im koszulce postanowili znaleźć rozwiązanie. Otóż przydała się ona im na to, aby umieścić na niej napis "Fuck of Leeds". Tak zakończyła się historia niezbyt udanego projektu Adidasa.

1991 - Koszulka na finałowy mecz Pucharu Zdobywców Pucharów.
Koszulka na finałowy mecz PZP była wzorem bardzo zbliżona do tej noszonych przez piłkarzy Sir Matta Busbiego z 1968 roku. Adidas zdecydował bowiem na wyprodukowanie osobnego trykotu na finał Pucharu Zdobywców Pucharów, który rozgrywany był w Rotterdamie. Na białym trykocie nie było napisu sponsora United - SHARP. Koszulka w, której Mark Hughes strzelił dwa spektakularne gole drużynie FC Barcelony stała się na tyle popularna, iż uruchomiono specjalną produkcję dla fanów.

1992 - Strój Manchester'u United
W sezonie 1992/1993 roku firma Adidas zrezygnowała z produkcji trykotów dla drużyny Manchesteru United. Nowym dostawcą sprzętu dla Czerwonych Diabłów została firma Umbro. Producent zdecydował się na powrót do korzeni. Nowa koszulka bardzo przypominała pierwsze stroje drużyny Newton Heath. Czerwony trykot z miękkim wiązanym kołnierzykiem ładnie prezentował się na graczach United. Firma Umbro zdecydowała się również na powiększenie loga Manchesteru United. W lekkim wzorku na koszulce ManUtd widniał również symbol producenta ubrań Czerwonych Diabłów.

1992 - Strój wyjazdowy Manchester'u United.
Zaprojektowana przez Umbro wyjazdowa koszulka na sezon 1992-1993 była bardzo popularna. Pomimo niebieskiego koloru nie kojarzyła się źle kibicom United. W trykot był wplątany czarny wzorek włączając w to zarysy loga Manchesteru United, które pokrywało całą koszulkę. Spodenki również były niebieskie z małym logiem na środku. Do tego stroju noszono niebieskie getry.

1992 - Trzeci strój Manchester'u United
Dla uczczenia ponad stuletniej historii klubu projektanci zostali zainspirowani pierwszymi trykotami Newton Heath. Zielono-żółte barwy były bowiem oficjalnymi kolorami tego klubu. Umbro miała również swój cel w zaprojektowaniu takiej koszulki. Trykot ten był reklamowany przez zawodników United ubranych w czapkę bejsbolówkę i doklejonymi wąsami, dla propagowania klubowych tradycji. Aż do dzisiejszych czasów koszulka dobrze kojarzy się fanom Manchesteru United na całym świecie.

1993 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Niebieska koszulka z roku 1992 nie przetrwała długo i szybko została zastąpiona przez czarny trykot zaprojektowany przez pracowników Umbro. Niedawno została ona ogłoszona jako najbardziej ulubiony trykot zawodników United. Czarną koszulkę zdobił złoty napis "Sharp Viewcam". Trykot ten jest sławny również z innego powodu. Ubrany w ten właśnie strój Eric Cantona zaatakował jednego z zawodników Crystal Palace w stylu kung-fu.

1994 - Strój Manchester'u United
Nowy strój domowy Manchesteru United został zmieniony w sezonie 1993/1994. Trykot posiadał czarny kołnierzyk, który to lubił stawiać do góry Eric Cantona. Klubowe logo znów uległo powiększeniu. Koszulka miała oczywiście wzorek i to nie byle jaki. Projektanci Umbro zdecydowali się na wstawienie zdjęcia OldTrafford, które było ledwo widoczne. Taki zabieg miał również zapobiec podrabianiu produktów United. Była to jedna z najbardziej popularnych koszulek wśród kibiców Czerwonych Diabłów.

[img]http://devilpage.pl/img/koszulki/1995.jpg[/img1995 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Z pewnością ten, kto zaprojektował tą koszulkę już nigdy później nie pracował dla Umbro. Otóż trykot ten miał być wzorowany na stroju United z 1903-1916. Jednak do złudzenia przypominał ubiór Sheffield Wednesday. Jedyną pozytywną rzeczą były wypisane w tle nazwiska zawodników, którzy kiedykolwiek grali dla United. Również ładnie prezentowało się logo. W tym stroju gracze Sir Alexa zdobyli mistrzostwo Anglii.

1995 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Bez wątpienia bardzo kontrowersyjny, choć ciekawy pomysł projektantów trykotów Manchesteru United. Strój był bardzo popularny wśród fanów co potwierdzają wynik sprzedaży, pomimo tego, że w tym czasie United nie spisywało się najlepiej. Ferguson żartował nawet, że grając w szarych strojach piłkarze zlewają się z fanami i grają tak, jakby ich nie było.

1996 - Strój Manchester'u United
Projektanci Umbro zdecydowali o tym, że w sezonie 1996/1997 piłkarze Czerwonych Diabłów będą występować w ciemnoczerwonych trykotach. Kołnierzyk był zapinany na guzik. Logo Manchesteru United było umieszczone pośrodku stroju. W sezonie w, którym gracze z Old Trafford występowali w tym stroju swoją karierę zakończył Eric Cantona. Jego koszulka z numerem 7 oraz podpisem została zlicytowana na aukcji za 14 tysięcy funtów ! Trykot ten był podobny do tego z 1984 roku. Na dole widniał napis "Theatre of Dreams".

1996 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Firma Umbro była świadoma niezadowolenia wśród ludzi, niemniej jednak dano jej nową szansę na stworzenie nowego stroju dla United. Powrót do tradycyjnych, barw wyjazdowych, doczekał się uznania wśród fanów. Sprzedawane były one dodatkowo po niższej cenie. Logo pozostało na tym samym miejscu, czyli na środku, koszulka była biała, z czerwonym napisem "Sharp Viewcam", do tego czarne spodenki, z logiem klubu i czerwonymi paskami po bokach.

1997 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Kilka miesięcy po wydaniu poprzedniego stroju wyjazdowego, który zastąpił pamiętny szary trykot, Umbro jeszcze raz wykazało się inwencją. Strój ten miał swój "debiut" podczas meczu o Tarczę Dobroczynności w sezonie 1997/1998 z Chelsea Londyn. Ubiór był prawie cały biały, z czarnymi i czerwonymi elementami. Najbardziej zapamięta go chyba Ryan Giggs, który strzelił w nim pamiętnego gola w FA Cup w 1999 roku. Po ominięciu kilku zawodników Arsenalu i przebiegnięciu ponad połowy boiska, Giggsy umieścił piłkę w siatce.

1997 - Trzeci strój Manchester'u United
Kolejny strój wyprodukowany przez Umbro, który okazał się klapą. Nie doczekał się uznania w oczach fanów. Jak wygląda koszulka, to wszyscy mogą zobaczyć na zdjęciu i ocenić sami. Do tego zakładano niebieskie szorty i niebieskie getry. Występowano w niej rzadko, kilka razy piłkarze założyli ją w meczach przedsezonowych granych na dalekim wschodzie.

1997 - Strój na finał Ligi Mistrzów
Ten klasyczny i połyskujący trykot był noszony przez Czerwone Diabły w Lidze Mistrzów od sezonu 1997/1998 do pamiętnego wieczoru - 26 maja 1999 roku, kiedy to MU zdobyło Puchar Ligi Mistrzów i tym samym Potrójna Koronę. Początkowo strój nad herbem posiadał jedna gwiazdkę oznaczającą wygraną Champions League w 1968 roku. Po wygraniu w 1999 roku z Bayernem, dorobiono jeszcze jedna gwiazdkę, napis "UEFA Champions League Winners 1999" i wydano strój jako pamiątkowy. Wobec takiego rozwiązania nasuwa się pytanie, dlaczego Manchester City ma aż trzy gwiazdki nad swoim herbem?!

1998 - Strój Manchester'u United
Prawdopodobnie, ta koszulka jest najlepszą, jaką kiedykolwiek piłkarze United nosili podczas swych spotkań. W krótkim czasie stała się ona najlepiej sprzedającą się repliką stroju piłkarskiego. Noszona w sezonie 1988/1999. Była wykonana z cienkiego materiału, miała wszyty zamek błyskawiczny oraz białe pasy ze wzorkiem wzdłuż ramion. Znaczącą różnicą było również powiększenie herbu Manchester'u United, znajdującego się w miejscu serca. Była to ostatnia koszulka domowa, na której pojawił się napis SHARP.

1998 - Trzeci strój Manchester'u United
Najprawdopodobniej firma Umbro zatrudniła nowego projektanta strojów na sezon 1998/1999. Była to kolejna wspaniała koszulka. O niebo lepsza, w porównaniu do niebieskiej koszulki z zeszłego sezonu. Cała czarna, również spodenki i skarpety były czarne, szybko stała się 'ulubienicą' fanów.

1999 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Kolejny wspaniały trykot w wykonaniu ekipy Umbro. Stylowa koszulka, która mogła być noszona nie tylko na mecze. Najbardziej znaczące zmiany dotyczyły emblematów firmy Umbro jak i samego klubu, widać to na fotografii. Do kompletu dołączone były czarne spodenki i getry. Charakterystycznym elementem były białe, poziome paski. Chyba jedyna wadą tego stroju był wełniany, 'swędzący' materiał.

2000 - Strój Manchester'u United
W tym roku wygasła umowa z firmą SHARP. Sponsoring nad strojami Diabłów przejęła firma Vodafone. Strój ten można nazwać 'inteligentny'. Materiał, z jakiego został wykonany został zaprojektowany tak, aby lepiej przepuszczać powietrze i lepiej wchłaniać pot. Sprzeciw fanów wywołało duże logo Vodafone, zmniejszenie herbu klubowego oraz materiał, który po praniu zazwyczaj ulegał uszkodzeniom. Mimo to strój ten podbijał kolejne rekordy popularności, przynosząc tym samym ogromne zyski. Jednak w tym wypadku to raczej do kupienia koszulki przyciągnął sentyment, którym kibice darzyli klub niż jej wygląd.

2000 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Jak większość strojów wyjazdowych, tak i ten był biały, a właściwie biało-czarny. Również loga MU, Umbro i Vodafone były czarne. Pomimo skarg kibiców, nie zmieniono materiału wykorzystywanego do produkcji tego trykotu. Mimo tego, ładny wygląd przyciągnął kolejne rzesze fanów do sklepów.

2000 - Trzeci strój Manchester'u United
Ta klasyczna, ciemno niebieska koszulka była zazwyczaj noszona podczas treningów. Logo klubowe było tym razem całe białe, materiał nadal pozostał mieszanką poliestru i wełny. Była to bardzo rzadka koszulka, o której istnieniu wielu fanów nie wiedziało!

2001 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
W sezonie 2001/2002 Czerwone Diabły posiadały dwie koszulki wyjazdowe, których używano na zmianę. Jedną z nich była klasyczna biała koszulka, druga zaś była złota. Ta złota koszulka powstała, aby upamiętnić 100 lat od przejścia na klub profesjonalny i zmianę nazwy na Manchester United. Były to ostatnie koszulki wyprodukowane przez firmę Umbro.

2002 - Strój Manchester'u United
W roku 2002 dotychczasowy producent koszulek - Umbro, został zastąpiony przez znanego na cały świecie amerykańskiego producenta strojów sportowych - Nike. Już pierwszy strój nie zawiódł oczekiwań fanów. Był wykonany z lekkiego i rozciągliwego materiału. Jedyny problem stanowiła dodatkowa siatka znajdująca się pod strojem. Pewnego razu gdy Diego Forlan po zdobytej bramce zdejmował ją, miał kłopoty z jej ponownym założeniem.

2002 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Wyjazdowy trykot stworzony przez Nike'a był równie wspaniały jak domowa wersja. Biała koszulka z czarnymi elementami, czarnymi szortami i białymi getrami na pewno zostanie zapamiętana przez Ruuda van Nistelrooya, który strzelił w niej niesamowitego gola przeciwko drużynie FC Bazylea. Niestety również w tym stroju United przegrało Worthington Cup z FC Liverpool'em.

2002 - Trzeci strój Manchester'u United
Kolejne wspaniałe dzieło, które wyszło spod rąk projektantów z Nike'a. Koszulka była cała niebieska, noszona wraz z niebieskimi szortami i getrami. Charakterystyczną rzeczą był srebrny emblemat firmy Vodafone. Używana rzadko, ale na pewno zostanie w pamięci kibiców na wiele lat.

2003 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Na sezon 2003/2004 przegotowano czarny strój. Na całej koszulce umieszczono 'znak wodny', w postaci kwiatu, który nadał nowoczesny wygląd całemu strojowi. Do kompletu zakładano czarne spodenki i czarne getry.

2003 - Trzeci strój Manchester'u United
Działacze firmy Nike, znów zaskoczyli fanów United i przygotowali nowe wyjazdowe koszulki dla piłkarzy Manchesteru United. W strojach tych gracze Czerwonych Diabłów będą grali do roku 2005. Cena nowego trykotu to 39.99 funtów. Cała koszulka nie jest biała. Zdobią ją czerwone i czarne paski.

2004 - Strój Manchester'u United
Firma Nike i tym razem sprostała zadaniu tworząc kolejną wspaniałą koszulkę Czerwonych Diabłów. Dużą zmianą, a zarazem szokiem dla niektórych było przeniesienie herbu klubu na centralną część stroju. Kolejną nowością są również białe wstawki wokół szyi oraz na lewym ramieniu. Ciekawostką jest, że stroj ten miał swój debiut nie na stadionie a w reklamie firmy Nike...

2005 - Strój wyjazdowy Manchester'u United
Na nowy sezon 2005/2006 firma Nike postanowiła powrócić do korzeni i wykonała trykot Diabłów w niebieskich barwach. Podobny jest on do tego z 2002 roku, z tym że ma dodatkowo czerwone wstawki oraz herb United na środku klatki piersiowej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ManU & Barca Strona Główna -> Info i zespole Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin